&p/k8222;Problemy Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niepełnosprawnych&p/k8221;. T. 20, nr 1/2015: Osoba niepełnosprawna w środowisku lokalnym i instytucjonalnym [E-book]
W niniejszym numerze czasopisma "Problemy Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niepełnosprawnych" (1/2015, tom 20) zebrane i zaprezentowane zostały teksty podejmujące i uszczegóławiające jego temat przewodni >> "Osoba niepełnosprawna w środowisku lokalnym i instytucjonalnym".
Środowisko lokalne jest naturalnym obszarem funkcjonowania osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Zachodzą w nim znaczące interakcje między ważnymi aktorami życia rodzinnego, sąsiedzkiego i towarzyskiego, w szkole, w miejscu pracy, w instytucjach.
Przez lata zmieniało się społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnością. Dziś mamy świadomość, że niepełnosprawność może dotyczyć każdego z nas. Jednak nie każdy rodzaj niepełnosprawności spotyka się z pozytywnymi postawami wobec osób jej doświadczających. Niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia psychiczne, znaczna widoczna niepełnosprawność wciąż wywołują niepożądane reakcje innych osób.
Normalizacja życia osób z niepełnosprawnością jest procesem powolnym i napotykającym wiele barier. Dlatego rolą środowisk naukowych, instytucjonalnych i społecznych jest badanie tych mechanizmów i wdrażanie odpowiednich rozwiązań.
W numerze zamieszczono artykuły badaczy, praktyków, rzeczników osób z niepełnosprawnościami, którzy prezentują własne koncepcje, wyniki badań środowisk lokalnych, instytucjonalnych i rodzinnych oraz przykłady dobrych praktyk.
(z "Wprowadzenia")
Materiał promocyjny
Znaczenie edukacji permanentnej w podnoszeniu jakości życia i kwalifikacji zawodowych osób dorosłych z niepełnosprawnością >> refleksja ekspercka / 129
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (146 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
&p/k8222;Problemy Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niepełnosprawnych&p/k8221;. T. 21, nr 2/2015: Interdyscyplinarność w opiece i wsparciu osób niepełnosprawnych [E-book]
Kolejny numer "Problemów Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niepełnosprawnych", pt. "Interdyscyplinarność w opiece i wsparciu osób niepełnosprawnych" (2/2015, tom 21) pod redakcją Sylwii Wrony i Jerzego Rottermunda, zawiera dziewięć artykułów, w których autorzy dzielą się swoim doświadczeniem zawodowym, wskazując jednocześnie na konieczność podejmowania zadań i adekwatnych terapii dla poprawy jakości życia osób będących w potrzebie. Kryterium doboru publikacji do przedłożonego tomu mieści się w triadzie: osoba niepełnosprawna (rozwój, zdrowie, potrzeby) >> środowisko (kształcenie, nauka, codzienne życie) >> zespół rehabilitacyjny. Zakres tematyczny zaprezentowany w czasopiśmie jest szeroki, gdyż taka jest aktualnie potrzeba wymiany myśli, przekazywania sobie wzajemnie informacji o możliwościach, a zarazem prowadzenia czynności terapeutycznych, wspierających czy opiekuńczych.
Materiał promocyjny
Protection of the rights of persons with disabilities / 15
Boris Titzl
Hodnota historického nadhledu pro současnou speciální pedagogiku / 29
Michal Kozubik
Postavenie Rómov na Slovensku / 39
Joanna Zemlik, Bożena Zawadzka
Stomatologiczna opieka przyłóżkowa >> możliwości i ograniczenia / 47
Jerzy Rottermund, Andrzej Knapik
Aktywność fizyczna przyczynkiem do satysfakcji w geriatrii / 57
Pavol Beňo, Silvia Capíková, Ingrid Juhásová
Bariéry, na ktoré narážajú ľudia so sluchovým postihnutím v Slovenskej republike / 73
Danuta Grzesiak-Witek
“The piano which speaks" >> causes and therapy of child mutism / 85
Jerzy Norbert Grzegorek
Inny w przestrzeni wychowania do twórczości >> tancerz z niepełnosprawnością ruchową / 95
Joanna Godawa, Szymon Godawa
Wewnętrzne krajobrazy sztuki >> arteterapia we wspieraniu procesów socjalizacyjnych osób z niepełnosprawnością / 105
Recenzje i polemiki
Jerzy Rottermund
Magdalena Bełza: Systemy edukacji osób umiarkowanie i znacznie oraz głęboko niepełnosprawnych intelektualnie (na przykładzie rozwiązań w Anglii, Republice Czeskiej i Polsce) / 117
Joanna Kapias
Ilona Fajfer-Kruczek: Wykluczenie społeczne osób z niepełnosprawnością w środowisku lokalnym / 119
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (128 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Prezentowane na łamach 22. tomu "Problemów Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niełnosprawnych" zagadnienia dotyczą przede wszystkim edukacji dzieci i młodzieży z orzeczoną potrzebą kształcenia specjalnego, kontekstowo nawiązując także do wielu innych grup marginalizowanych społecznie. Problematyka tomu, jakkolwiek gruntowanie ulokowana w pedagogice specjalnej i socjologii niepełnosprawności, czerpie wiele z innych obszarów tematycznych związanych z wielokulturowością, różnorodnością, wspólnotowością, podmiotowością. To zaś pozwala rozszerzyć tradycyjny w edukacji dyskurs (zakorzeniony w kategoriach dyskryminacji, wykluczania, marginalizowania) o kategorie Innego/Obcego, folkloru, pogranicza, rezerwatu, emancypacji, społecznych ruchów włączających.
Ważnym elementem treści książki są również zagadnienia porządkujące problematykę w perspektywie sieci edukacyjnych, wsparcia, modeli włączania oraz przeglądu badań nad opisywanymi praktykami społecznymi. To zaś stanowi wstęp do zaprezentowania wybranych, praktycznych aspektów edukacji inkluzyjnej, ulokowanych w danych empirycznych.
W pracy nie brakuje rozbieżnych koncepcji oraz przeciwnych poglądów na istotę i rolę edukacji włączającej, prezentowanych z odmiennych perspektyw i ukonstytuowanych na zróżnicowanych doświadczeniach. Część z nich nawiązuje do idei, koncepcji oraz przeświadczeń już wyrażonych w naukowym piśmiennictwie, inne stanowią jego rozszerzenie, ugruntowanie lub falsyfikację.
Materiał promocyjny
Dorota Podgorska-Jachnik: Studia nad niepełnosprawnością (Disability Studies) i ruch włączający w społeczeństwie jako konteksty edukacji włączającej / 15
Anna Zamkowska: Egzemplifikacje modeli wsparcia edukacji włączającej na podstawie rozwiązań przyjętych w rożnych krajach / 35
Marcin Wlazło: Inkluzja wobec idei emancypacyjnych >> sfery przymusu i wolności w edukacji specjalnej / 45
Anna Zamkowska: Szkoła siecią wsparcia i elementem sieci wsparcia / 57
Maciej Jabłoński: Rezerwaty i przestrzenie włączające w przestrzeni rzeczywistości szkolnej / 67
Zenon Gajdzica: Pogranicza, peryferia i centra włączania ucznia z niepełnosprawnością w klasie Ogólnodostępnej / 89
ABC pedagoga specjalnego. Poradnik dla nauczyciela ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym pracujących z dziećmi niepełnosprawnymi dla studentów kierunków pedagogicznych oraz osób zainteresowanych kształceniem integracyjnym [E-book]
Książka ma na celu przybliżenie idei integracji oraz miejsca dziecka niepełnosprawnego w świecie. Autorki skupiają uwagę przede wszystkim na pracy pedagoga specjalnego, która wymaga olbrzymiego zaangażowania i poświęcenia.
Obok przedstawienia charakterystyki upośledzenia umysłowego z najczęściej spotykanymi przyczynami trudności w uczeniu się książka porusza tematykę edukacji dzieci upośledzonych umysłowo w szkole masowej (nie zapominając o założeniach prawnych). Czytelnik zapoznaje się z ideą klas integracyjnych, założeniami i warunkami dobrej integracji. m.in. kwestią doboru dzieci do klas integracyjnych, ocenianiem uczniów niepełnosprawnych czy też rolą pracy w grupach, a także poznaje cele i zadania rewalidacji indywidualnej wraz z ramowym programem rewalidacji oraz wskazówki do pracy z dzieckiem upośledzonym umysłowo na tego typu zajęciach. Przejrzystość programu i podział na etapy rozwoju określonych umiejętności stanowi cenne źródło pomocy dydaktycznej dla pedagogów i innych osób zainteresowanych prowadzeniem terapii indywidualnej z dzieckiem niepełnosprawnym.
Praca zawiera przykładowe opracowania: dokumentów, standardów wymagań, rozkładów materiału dla uczniów, konspektów oraz przykładowych ocen opisowych, które w mniejszym, bądź większym stopniu towarzyszą pedagogom specjalnym w ich pracy. Książka stanowi skarbnicę informacji dla pedagogów prowadzących bądź zaczynających prowadzić zajęcia w klasach integracyjnych.
Książka Katarzyny Bocheńskiej zasługuje na uwagę, gdyż umiejętnie łączy walory popularnonaukowe z poradnikowymi. Znajdziemy tu zatem treści odwołujące się do uznanych wyników badań naukowych z obszaru szeroko rozumianej komunikacji interpersonalnej, dotyczące jej praktycznego znaczenia, jak również doskonalenia umiejętności w jej zakresie. Z tego względu odbiorcami tej publikacji mogą być osoby profesjonalnie zajmujące się problematyką komunikacji międzyludzkiej, studenci różnych kierunków (zwł. psychologii społecznej, pedagogiki, politologii, socjologii itp.) oraz tak zwani przeciętni czytelnicy.
"Akademia umiejętności komunikacyjnych" >> jak sugeruje tytuł >> ma przede wszystkim na celu edukację zdolności komunikacyjnych. Z tą książką nie jest to trudne - autorka sprawnie operuje językiem, a przy tym posługuje się elementami wykładu, przytacza wiele ciekawych przykładów, podaje propozycje ćwiczeń. Publikacja ta ma zatem z jednej strony olbrzymie walory poznawcze (pozwala zdobyć dużą wiedzę o komunikacji interpersonalnej), z drugiej natomiast umożliwia doskonalenie własnych umiejętności interpersonalnych.
Książka wyróżnia się również dopracowaną stroną edytorską >> liczne schematy i rysunki obrazują opisywane zjawiska oraz ułatwiają lepsze zrozumienie prezentowanych zagadnień. Praca składa się z 20 części, logicznie skonstruowanych, tworzących komplementarną całość, a przy tym napisanych z dużą znajomością rzeczy, niebanalnym, bogatym, a przy tym zrozumiałym i komunikatywnym językiem.
Akademickie Centrum Kreatywności. Nauczanie języków obcych w przedszkolu i na etapie wczesnoszkolnym na przykładzie języka niemieckiego [E-book] Podstawa programowa - założenia teoretyczne - zasady nauczania - efekty - kompetencje nauczycieli - opinie
Publikacja stanowi analizę badań w zakresie realizowanego projektu w ramach programu Ministra pn. "Akademickie Centrum Kreatywności" w ramach projektu systemowego "Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi oraz ich wynikami" (Priorytet I, Działanie 1.1., Poddziałanie 1.1.3. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007>>2013). Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007>>2013. Publikacja jest dystrybuowana bezpłatnie.
Niniejsze opracowanie jest końcowym efektem projektu "Nauczanie języka niemieckiego metodą narracyjną w przedszkolu i na pierwszym etapie edukacyjnym" zrealizowanego w 2015 roku w ramach programu "Akademickie Centrum Kreatywności". Składa się z publikacji książkowej i płyty CD, przedstawiających różnorodne aspekty projektu oraz jego efektywność. Zawiera ono również istotne opinie studentów realizujących ten program w tzw. szkołach ćwiczeń oraz ich dyrektorów i opiekunów grup. Publikacja ta została w całości sfinansowana ze środków przeznaczonych na ten projekt. (Fragment Wstępu).
Wersja elektroniczna nie zawiera płyty CD
Materiał promocyjny
Realizacja projektu "Nauczanie języka niemieckiego metodą narracyjną w przedszkolu i na pierwszym etapie edukacyjnym" w ramach programu "Akademickie Centrum Kreatywności" / 9
Jan Iluk
Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym w kontekście nowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej / 15
Jolanta Gładysz
Kryteria wyboru tekstów narracyjnych oraz ich adaptacja i dydaktyzacja na potrzeby przedszkolnego i wczesnoszkolnego nauczania języków obcych na przykładzie bajki Trzy świnki / 37
Iwona Wowro
Pomiar efektywności i ewaluacja wyników nauczania języka niemieckiego metodą narracyjną w przedszkolach i szkole podstawowej / 67
Mariusz Jakosz
Specyficzne kwalifikacje nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych do nauczania języków obcych metodą narracyjną / 95
Małgorzata Gałan, Martyna Michna
Opinia o nauczaniu języka obcego metodą narracyjną w ramach programu "Akademickie Centrum Kreatywności" / 109
Magdalena Rusin, Małgorzata Gawryszuk
Opinia o nauczaniu języka obcego metodą narracyjną w ramach programu "Akademickie Centrum Kreatywności" / 111
Joanna Komasara, Zofia Zaremba, Dorota Rosa
Opinia o nauczaniu języka obcego metodą narracyjną w ramach programu "Akademickie Centrum Kreatywności" / 113
Monika Kandzia
Impresje z udziału w projekcie nauczania języka niemieckiego w przedszkolu w ramach programu "Akademickie Centrum Kreatywności" / 115
Katarzyna Olędzka
Doświadczenia z nauczania języka niemieckiego w przedszkolu w ramach programu "Akademickie Centrum Kreatywności" / 119
Anna Grzesista, Natalia Bogdał, Magdalena Kusz
Doświadczenia z nauczania języka niemieckiego w przedszkolu w ramach programu "Akademickie Centrum Kreatywności" / 121
Summary / 123
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (126 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Idea universitas liczy sobie blisko osiemset lat, uniwersytet pojmowany jako instytucja >> ponad pięćset, wydawałoby się więc, że jest to temat, w którym niewiele już zostało do powiedzenia, tymczasem wciąż mnożą się tu problemy, będące swoistym znakiem czasu: inne kwestie zaprzątały głowy osiemnastowiecznym poszukiwaczom prawdy (na tym polegać miał oryginalny "duch uniwersytetu"), inne cele przyświecają dzisiejszym "łowcom dyplomów". "Erozja uniwersyteckości" jest już faktem stwierdzonym, który zrodził potrzebę postawienia na nowo pytania o kształt profesjonalizacji w edukacji >> w ten oto powstało Akademickie kształcenie pedagogów w procesie zmiany pod red. Danuty Urbaniak-Zając i Jacka Piekarskiego, mające na celu ukazanie jakości kształcenia pedagogów z perspektywy ich późniejszych >> zawodowych >> doświadczeń. Publikacja podzielona została na trzy części; część pierwsza poświęcona jest różnorakim, często odmiennym koncepcjom kształcenia, część druga podejmuje pytanie o charakter metodyczny akademickiej edukacji pedagogów, wreszcie >> część trzecia, objętościowo najskromniejsza, podejmuje wazką analizę badań własnych, w sposób empiryczny ukazując znaczenie wykształcenia uniwersyteckiego dla praktyki zawodowej przyszłych pedagogów.
Wnioski wynikające z pierwszego etapu badań nie są optymistyczne. Presja użyteczności raczej utrwala adaptacyjny model akademickiej edukacji pedagogów (utrwalanie status quo i dostosowanie go do oczekiwań), niż przyczynia się do wzmożenia aktywności w kreowaniu pozytywnych zmian. Tradycyjny model profesji nie jest ugruntowany w doświadczeniu pedagogów ani też nie znajduje potwierdzenia w ich aktywności pozaakademickiej >> wymaga ponownego przemyślenia.
Fragment
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (402 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.