book
book

Sprawa Dreyfusa

Autor: Horoszewicz, Michał
Żyd, szpieg, kozioł ofiarny1894 rok. Francją wstrząsa potężny kryzys. Oficer Alfred Dreyfus zostaje oskarżony o zdradę na rzecz Niemiec. Nie chce skorzystać z propozycji honorowego samobójstwa, utrzymuje, że jest niewinny. Zostaje skazany na dożywotnią deportację na jedną z wysp u wybrzeży Gujany. Resztę ma załatwić tamtejszy morderczy klimat.Cztery lata później literat i publicysta Emil Zola pisze

swój słynny list J’accuse.! (Oskarżam!) do prezydenta Republiki Francuskiej, dowodząc, że cała sprawa karna została sfingowana, a dowody przeciwko Dreyfusowi sfałszowane. Czy jednostka ma jakiekolwiek szanse w starciu z potęgą całego wojskowego systemu?Równolegle z wchodzącym na ekrany polskich kin głośnym filmem Romana Polańskiego Oficer i szpieg dajemy polskim czytelnikom szanse prześledzenia kulis skandalu i dyplomatycznej gry mocarstw. Michał Horoszewicz nie feruje łatwych wyroków, rysując zarazem barwny i fascynujący obraz Francji i Europy epoki fin de siecle-u.Oskarżanie na zlecenie, manipulowanie faktami, tłamszenie ludzi niewygodnych. Władza niekontrolowana może wszystko. Książka wzorowa w swojej zwięzłości, erudycji oraz obiektywizmie.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Michał Horoszewicz.
Hasła:Dreyfus, Alfred (1859-1935)
Antysemityzm
Sprawa Dreyfusa
Francja
Opracowanie
Adres wydawniczy:Warszawa : Bellona, copyright 2019.
Opis fizyczny:231 stron : ilustracje ; 22 cm.
Uwagi:Na okładce podtytuł: ostrzeżenie sprzed wieku. U góry okładki: największy skandal polityczny w historii Francji. Bibliografia.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Historia
Zakres czasowy:1894-1906 r.
Powstanie dzieła:2019 r.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

Wyp dla Dorosłych
ul. Głęboka 15

Sygnatura: 94(4)
Numer inw.: 205691
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

Wypożyczona przez: 013270
do dnia: 2020-04-14
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.