book
book

Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej

Autor: Mieszkowska, Anna
Autorka głośnej, pierwszej i jedynej biografii Ireny Sendlerowej prezentuje zweryfikowane fakty dotyczące życia bohaterki. Po dziesięciu latach od pierwszego wydania - w nowej, rozbudowanej, poprawionej i uzupełnionej wersji, wzbogaconej zdjęciami i po raz pierwszy publikowanymi dokumentami - przedstawia życie Ireny Sendlerowej także z bardziej prywatnej perspektywy. Przede wszystkim dzięki wspomnieniom córki Sendlerowej - Janiny Zgrzemskiej,

która włączyła się w prace związane z wydaniem "Prawdziwej historii.", a także wzbogaciła ją wieloma pamiątkami ze swego prywatnego archiwum. Dzięki opowieści córki widzimy, jak wojenna działalność słynnej Matki dzieci Holocaustu wpłynęła na jej późniejsze życie i życie jej najbliższych. Teksy Ireny Sendlerowej pokazują zaś, jak dbała Ona o pamięć tych, z którymi wspólnie ratowała życie żydowskim dzieciom.
O tym, jak Irena Sendlerowa zmienia się w ikonę (co często przesłania prawdziwego Człowieka), najlepiej chyba wie Autorka Jej biografii, która była naocznym świadkiem budowania tej legendy - pięknej i wspaniałej jak działalność Ireny Sendlerowej, jednak często wymagającej faktograficznego uzupełnienia, niekiedy zaś sprostowania. I właśnie fakty - dziesiątki dokumentów z okresu wojny i okresu powojennego, a także listów i tekstów Ireny Sendlerowej - tworzą tę mocną, niepowtarzalną lekturę. Autorka mierzy się z legendą, obala mity, sprostowuje nieprawdziwe dane (przytaczając dokumenty), podaje przemilczane (a czasem specjalnie nienaświetlone, również przez samą Sendlerową) fakty. Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej jest równie wielka jak Jej legenda, ale jeszcze bardziej tragiczna i. bardzo ludzka.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Anna Mieszkowska.
Hasła:Sendlerowa, Irena (1910-2008)
Żydzi - pomoc i ratunek - Polska
Warszawa - getto
Biografie
Adres wydawniczy:Warszawa : Marginesy, 2014.
Wydanie:Wyd. 1 w tej ed.
Opis fizyczny:334, [2] s. :
Uwagi:Stanowi rozsz., uzup. wyd. książki pt.: Dzieci Ireny Sendlerowej. Wybrana bibliogr. s. 313-317. Indeks.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

Filia nr 3
ul. Kamienna 3c

Sygnatura: 94(438).082
Numer inw.: 17166
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

Przetrzymana przez: 019953
termin minął: 2020-06-10
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.