CIESZYŃSKI KLUB CODERDOJO

Logo Cieszyńskiego Klubu CoderDojoO KLUBIE

Pracownia Multimedialna “YOURmedi@TWOJEmedia”, która ruszyła w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie w listopadzie 2014 roku, otworzyła zupełnie nowe możliwości dla cieszyńskiej placówki. 12 nowoczesnych komputerów, 6 tabletów, aparaty fotograficzne, kamery – wszystko to zostało udostępnione młodzieży odwiedzającej placówkę. Wśród pomysłów na funkcjonowanie Pracowni pojawiły się też zajęcia z programowania w języku Scratch.

Zdjęcie z pierwszych zajęć Cieszyńskich Mistrzów KodowaniaPomysłodawczynią zajęć była Wioletta Matusiak, która razem z synem Franciszkiem jest członkiem Fundacji CoderDojo, propagującej w Polsce programowanie w Scratch’u. Pierwsze zajęcia odbyły się w lutym 2015 roku w ramach “Ferii w bibliotece” i jako spotkania Cieszyńskich Mistrzów Kodowania przyciągnęły do biblioteki kilkanaście młodych osób, które chętnie przyłączyły się do wspólnego programowania. Z kolei po zakończeniu zajęć biblioteka nawiązała współpracę z Fundacją CoderDojo, co zaowocowało powstaniem jednego z nielicznych jeszcze w Polsce Klubów CoderDojo – właśnie w cieszyńskiej placówce.

Zdjęcie przedstawiające robota zbudowanego z klocków LegoSpotkania Cieszyńskiego Klubu CoderDojo odbywają się w każdą sobotę w godzinach od 9.00 do 11.00. Prócz kodowania w Scratch’u, na uczestników czekają też inne atrakcje, na przykład budowanie robotów z klocków Lego (dzięki przychylności bielskiej Fundacji Mikstura.It) czy programowanie w programie Baltie.

O SCRATCH’U

Scratch to wizualny język programowania, zaprojektowany przez Mitchela Resnicka (pomysłodawcę między innymi serii zabawek Lego MindStorms i twórcę języka StarLogo). Scratch umożliwia łatwe, oparte na wizualnych szablonach tworzenie interaktywnych animacji, prostych gier, a także ciekawych historyjek. Spotkania służą nauce podstaw programowania oraz logicznego myślenia, a także pozwalają na dołączenie do serwisu społecznościowego Scratch’a, skupiającego miłośników programowania z całego świata (w tym z Polski).

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O SCRATCH’U?
ZAJRZYJ NA STRONĘ FUNDACJI CODERDOJO POLSKA!

POLECAMY: