Szczęśliwy pracownik to wyzwanie dla wielu szefów. Dlaczego szefowie powinni starać się o to, by pracownicy w zespołach byli szczęśliwi?
Zadanie szefa nie polega przecież na realizowaniu marzeń pracowników ani spełnianiu ich pobożnych życzeń. I tak, i nie. Okazuje się, że kiedy szefowie angażują się w pracę ludzi w zespołach, kiedy okazują im zainteresowanie, pracownicy czują się lepiej, wiedząc, że ich praca jest ważna i ma znaczenie. To przekłada się na zadowolenie z pracy, życia i w konsekwencji przynosi lepsze efekty niż przysłowiowe przykręcanie śruby. O zadowoleniu pracowników, zaangażowaniu i budowaniu zespołów w tym miesiącu opowiada Brian Tracy, który niedawno był w Polsce, o szczęśliwych pracownikach natomiast pisze Grzegorz Filipowicz. Zapraszam do lektury tekstów publikowanych na łamach "Benefitu" oraz archiwalnych tekstów, które ukazały się do tej pory w 29 numerach naszego miesięcznika. Wszystkie możecie Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej www.miesiecznik-benefit.pl.
Zapraszam do lektury.
Jacek Babiel
redaktor naczelny
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (44 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Sztuka wpływania na otoczenie to umiejętność, którą chciałby posiąść niejeden menedżer, sprzedawca czy HR-owiec. Co robić, by inni nas słuchali albo jeszcze lepiej >> by mieć wpływ na decyzje, które podejmują inni?
O tym mówił dr Robert Cialdini, który niedawno gościł z wykładem w Polsce. Cialdini na każdym kroku podkreśla, że wpływanie na innych powinno być etyczne. Co więcej, aby odnieść w tej dziedzinie sukces, w trakcie interakcji należy wykorzystywać okoliczności, które kształtują rzeczywistość najbliższą naszemu rozmówcy. O etyce w praktyce pisze także Danuta Malczewska. Dr Kazimierz Sedlak w drugiej części tekstu dotyczącego przyszłości wynagradzania pisze o komunikacji, która jest kluczowym elementem strategii Total Rewards. W czerwcu publikujemy też drugą część kontrowersyjnego tekstu Roberta Reinfussa na temat mitów o premiach. Tym razem autor podpowiada, czym zastąpić premie. Być może zainteresują Państwa propozycje przedstawione przez Roberta Reinfussa. A jeśli te argumenty nie przekonają Państwa, to być może sami znajdą Państwo sposób na efektywne nagradzanie i motywowanie pracowników. Za chwilę lato i wakacje >> czas odpoczynku i relaksu. Miesięcznik "Benefit" będzie cały czas pojawiać się dla Państwa. Wszystkich zapraszam do czytania naszego miesięcznika także w formie elektronicznej. Na naszej stronie internetowej www.miesiecznik-benefit.pl można bezpłatnie pobrać wszystkie numery magazynu. Dodatkowo są także one dostępne bezpłatnie w księgarni internetowej www.e-bookowo.pl/benefit
Zapraszam do lektury.
Jacek Babiel
redaktor naczelny
http://www.miesiecznik-benefit.pl/
Lato to czas wyjazdów, zarówno za miasto, na przykład rowerem, jak i tych zagranicznych. Pracodawcy, doceniając pracę swoich zespołów, mogą nagrodzić ich za wyniki właśnie w takiej postaci >> finansując pracownikom część lub całość wypoczynku.
Lektura czerwcowego "Benefitu" będzie dla Państwa okazją do zapoznania się z tekstami na temat finansowania przez pracodawcę wyjazdów zagranicznych. Mimo wzrastających temperatur i nadchodzących wakacji nie ustajemy w dostarczaniu Czytelnikom ciekawych tekstów o motywacji, rozwoju i pracy. W tym numerze publikujemy interesującą rozmowę z prof. Andrzejem Bliklem, który mówi o tym, jak motywować pracowników godnościowo, jak zarządzać ich czasem i energią, tak aby cała organizacja zyskiwała, a nie traciła >> zarówno czasu, jak i pieniędzy. Jak zwykle, spora dawka inspiracji i motywacji dla wszystkich, którzy chcą się uczyć i naśladować ludzi sukcesu. Ale to nie wszystko! Warto się uczyć nie tylko od innych, ale także od siebie >> obserwując świat i kryzysy, które wpływają na nasze doświadczenia. Wszystkich, którzy wkrótce rozpoczynają urlopy, zachęcam do lektury "Benefitu" przez naszą stronę internetową www.miesiecznik-benefit.pl oraz przez profil na Facebooku. Zapraszam do lektury.
Jacek Babiel
redaktor naczelny
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (44 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Wystąpienia publiczne są dla wielu z nas codziennym wyzwaniem >> prezentacje projektów, raportów, planów, wystąpienia przed zarządem czy pracownikami. Co robić, by uczestnicy spotkań słuchali nas z zainteresowaniem?
Jak to robią ludzie w telewizji? O tym rozmawiam z Tomaszem Kammelem, którego znacie Państwo właśnie ze szklanego ekranu. W wywiadzie, który publikujemy w tym miesiącu, kilka słów także o motywacji i motywowaniu publiczności. Zwracam również uwagę Państwa na tekst Sylwii Rębisz, która podpowiada, jak informować pracowników o benefitach, oraz artykuł Anny Celińskiej, która wyjaśnia, jakich zmian można dokonywać w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dla tych, którzy zajmują się rozliczaniem wypoczynku pracowników, publikujemy tekst dotyczący możliwości (do)finansowania wypoczynku pracowników przez pracodawcę. Zachęcam Państwa do lektury naszego miesięcznika w czasie wakacji. Wszystkie numery "Benefitu" są dostępne bezpłatnie do pobrania na stronie www.miesiecznik-benefit.pl
Życzę miłej lektury.
Jacek Babiel
redaktor naczelny
Jakich pracowników zatrudniać? Czy lepiej pracować z ludźmi wewnątrzsterownymi, czy może zewnątrzsterownymi, z pracownikami bezkrytycznie podporządkowanymi organizacji, którzy nie mają własnego zdania, czy z niesubordynowanymi wizjonerami, którzy tworzą nieszablonowe projekty i potrafią je brawurowo wcielać w życie, zjednując sobie aprobatę menedżerów?
W naszych firmach coraz częściej będą się ścierać nowe i stare pokolenia pracowników, i to nie tylko poglądami, ale także stylem życia i filozofią pracy. Z pewnością coraz częściej w działach HR będziemy słyszeć o nowych wyzwaniach w związku z zarządzaniem pracownikami z pokolenia Y, o których tym razem na łamach "Benefitu" pisze Mateusz Grzesiak. W miesięczniku możecie Państwo przeczytać, jak budować lojalność i zaangażowanie zespołu motywując pracowników za pomocą nowoczesnych technik i narzędzi, wśród których coraz większą rolę odgrywają benefity. W lipcu Ewa Foley mówi o użyteczności, która motywuje ją do działania. Tak rozumiana motywacja jest niewątpliwie wartością uniwersalną, ważną dla wielu z nas. Pragniemy być użyteczni, zauważani, doceniani, w przeciwnym razie nasze życie traci sens, a my zatracamy chęć do działania. Zachęcam Państwa do czytania miesięcznika "Benefit" również w czasie wakacji. Jesteś
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (44 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Benefity w Polsce są znane od kilku lat, ale umiejętność stosowania ich razem z systemami finansowego wynagradzania za pracę jest jeszcze daleka od wzorców, jakie znamy z krajów Europy Zachodniej czy ze Stanów Zjednoczonych.
Wielu pracodawców wie, że nowoczesne wynagradzanie za pracę to nie tylko pieniądze. Systematycznie rośnie w naszym kraju zainteresowanie benefitami, które pracodawcy w szerokim wachlarzu oferują swoim pracownikom, by dowartościować ich pracę. Czasem jest też tak, że to my, Polacy, wyznaczamy nowe kierunki w zakresie rozwoju benefitów.
W sierpniowym numerze wywiad z Tomkiem Józefackim z Benefit Systems SA, który mówi o rynku pracy wspieranym przez benefity, a także wywiad z ekonomistą i głównym doradcą ekonomicznym PwC Polska, prof. Witoldem Orłowskim, o liderach na rynku pracy, promowaniu talentów i motywowaniu stosowanym przez ekonomistę.
Jak co miesiąc, publikujemy teksty o motywowaniu, rozwoju, pracy, ale także o tym, jak rozliczać benefity. Paweł Celiński pisze o finansowaniu wypoczynku dla pracowników i ich rodzin. Wszystkim, którzy latem szukają inspiracji, polecam tekst Danuty Malczewskiej, która opowiada o tym, jak motywacja rodzi się z potrzeb.
Życzę miłej lektury.
Jacek Babiel
redaktor naczelny
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (44 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Jak pracować, kiedy inni są na urlopie? Przecież to, że wielu z nas odpoczywa, nie oznacza, że w naszych firmach jest mniej pracy.
W tym miesiącu podpowiadamy, jak planować czas w zespołach przed urlopem i po powrocie z wakacji. W sierpniu zaczynamy nowy cykl na temat employer brandingu. Mamy świadomość ciągle zmieniającego się rynku pracy >> coraz częściej pracownicy przed podjęciem decyzji zawodowych chcą wiedzieć, jak pracuje się u przyszłego pracodawcy. A źródłem informacji są obecni i byli pracownicy, partnerzy oraz klienci firmy. Warto powalczyć o dobrą opinię >> employer branding to sposób na skuteczne przyciąganie talentów i zatrzymywanie ich w organizacji. Coraz częściej nasi czytelnicy sugerują, że programy medyczne, sportowe i kafeteria to już standard w motywowaniu pracowników. Czekacie Państwo na nowe benefity, świeże i nietuzinkowe spojrzenie na motywowanie ludzi, z którymi pracujecie i tworzycie projekty biznesowe. Staramy się sprostać tym oczekiwaniom, dlatego też zachęcam do lektury tekstów na temat motywacji i rozliczania benefitów.
Zapraszam do lektury.
Jacek Babiel
redaktor naczelny
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (44 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Koniec lata to czas powrotu do pracy i do codziennych obowiązków. Na początku zazwyczaj trudno jest się zmobilizować do pracy i w związku z tym może też być ciężko zmotywować innych.
Obecnie, w okresie planowania budżetów na następny rok, szczególnie przydatna może się okazać informacja o tym, jak pracownicy postrzegają systemy motywowania pracowników, które są stosowane w polskich firmach. W tym numerze publikujemy tekst Kingi Tapy z firmy Sedlak & Sedlak, która pisze o wynikach badania "Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 roku". Znajdziecie w nim Państwo przegląd świadczeń dodatkowych oferowanych na polskim rynku oraz informacje o tym, co na ich temat myślą sami pracownicy, którzy na co dzień korzystają z benefitow. Zachęcam też Państwa do przeprowadzenia badań satysfakcji i zaangażowania pracowników w kontekście świadczeń pozapłacowych w Waszych organizacjach. Czy zastanawiali się Państwo, jakie są różnice w motywowaniu aktywizowaniu kobiet i mężczyzn? O tym, jak mobilizować kobiety, rozmawiam z Dorotą Warakomską, rzeczniczką Kongresu Kobiet. Jak co miesiąc, zapraszam do czytania "Benefitu" także w wersji elektronicznej, która jest dostępna na naszej stronie internetowej oraz do pobierania miesięcznika na smartfony i tablety.
Jacek Babiel
redaktor naczelny
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (44 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.