Podręcznik akademicki, przedstawiający metody i techniki badań marketingowych dostosowanych do charakteru problemów decyzyjnych polskich przedsiębiorstw. Omawia użyteczność tych badań w procesie formułowania celów działania, wyboru i segmentacji rynku, prognozowania sprzedaży, planowania marketingowego, jego realizacji i kontroli efektywności marketingu. Atutem książki jest uwzględnienie najnowszych badań, przejrzysta struktura i jasność wykładu. Zagadnienia teoretyczne są bogato ilustrowane przykładami z polskiej praktyki gospodarczej.Zespół autorski tworzą wykładowcy i pracownicy naukowi Akademii Ekonomicznych w Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, wybitni specjaliści, od lat zajmujący się problematyką badań marketingowych.
Proces konkurowania na współczesnym rynku coraz częściej wymaga tworzenia nowych modeli biznesu, których podstawę stanowią informacje pozyskiwane podczas prowadzonych badań marketingowych. Złożoność zachodzących procesów rynkowych sprawia, że dążenie do ich rozpoznania i zrozumienia wymaga holistycznego spojrzenia na problemy badawcze oraz niejednokrotnie stosowania triangulacji teorii, podejść i metod badawczych.
Jak podkreślają autorzy publikujący artykuły w niniejszym numerze Prac Naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, zmiany w badaniach marketingowych, wyrażające się nowymi podejściami oraz rozwojem metod i technik badań rynku, są odpowiedzią na dokonujące się przemiany zachowań konsumentów, proces globalizacji oraz rozwój nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
W niniejszym numerze przedstawione zostały badania kodów kulturowych w procesie tworzenia marketingowych modeli biznesu oraz techniki pomiaru kompatybilności marek i idei kulturowych. Ukazane zostały również znaczenie i miejsce badań marketingowych w procesach innowacji społecznych, a także zakres stosowania triangulacji podejść metodycznych w badaniach naukowych z dziedziny marketingu.
Publikowane artykuły, wskazujące na rozwój zastosowań podejść i metod ilościowych, poświęcone są analizie rzetelności skal w wielopoziomowych modelach pomiaru, modelom hybrydowym CART-logit, segmentacji łańcuchów środków-celów, asymetrycznemu skalowaniu wielowymiarowemu, a także analizom i metodom wielowymiarowym, służącym do badania zachowań konsumentów oraz związków między emocjami i satysfakcją.
Kolejne opracowania dotyczą zastosowania modelowania ścieżkowego do wyznaczania przebiegu procesu lojalnościowego wśród klientów centrów handlowych oraz metod CMMI i SGMM oceny dojrzałości procesu innowacji i wprowadzania produktu na rynek. Przedmiotem rozważań są również badania wpływu muzyki tła na reakcje konsumentów w miejscu sprzedaży, badania kompetencji oraz motywacji i postaw konsumentów na wybranych rynkach, metody badań marketingowych dóbr luksusowych oraz zastosowanie analizy semiologicznej w badaniach wpływu mody na zachowania młodych konsumentów.
Autorzy w swych pracach zwracają uwagę na zmianę paradygmatu w jakościowych badaniach marketingowych. Wskazują również na zastosowanie zogniskowanych wywiadów grupowych w procesie badania zachowań młodych dorosłych na rynku usług finansowych czy też do oceny jakości obsługi pacjentów. Prezentowane jest także kontrfaktyczno-porównawcze studium przypadku w marketingu usług zdrowotnych.
Rozważania w kolejnych artykułach dotyczą rozwoju Internetu i implikacji wynikających z tego dla prowadzenia badań marketingowych. Ukazują skuteczność wybranych metod komunikacji z respondentami w badaniach internetowych. Wskazują także na niejednoznaczność statusu internetowego wywiadu grupowego oraz szans jego rozwoju. Odnoszą się do wirtualnej etnografii, a także mediów społecznościowych oraz możliwości ich wykorzystania w badaniach jakościowych.
Agata Dziakowicz: Metody badań marketingowych na rynku dóbr luksusowych 224
Wanda Patrzałek, Aleksandra Perchla-Włosik: Zastosowanie analizy semiologicznej w badaniach wpływu mody na zachowania młodych konsumentów 233
Agata Stolecka-Makowska: Zastosowanie podejścia interpretacyjnego w badaniu zmian zachowań nabywczych konsumentów podlegających akulturacji 244
Arkadiusz Wódkowski: Zmiana paradygmatu w marketingowych badaniach jakościowych? 257
Grzegorz Maciejewski: Zogniskowane wywiady grupowe w badaniach zachowań młodych dorosłych na rynku usług finansowych 266
Iga Rudawska: Zastosowanie zogniskowanego wywiadu grupowego do oceny jakości obsługi pacjentów przewlekle chorych 275
Ewa Nowakowska, Adam Sagan: Kontrfaktyczno-porównawcze studium przypadku w marketingu usług zdrowotnych 284
Krzysztof Kapera, Mariusz Kuziak: Skuteczność wybranych metod komunikacji z respondentami w badaniach internetowych 296
Iwona Escher: Niejednoznaczność statusu metodologicznego internetowego wywiadu grupowego i jego poszczególnych odmian 310
Magdalena Daszkiewicz, Sylwia Wrona: Zogniskowane wywiady grupowe online jako alternatywa dla tradycyjnych metod gromadzenia danych >> szanse rozwoju i wyzwania dla badaczy 321
Olgierd Witczak: Potencjał wykorzystania serwisów społecznościowych w badaniach jakościowych 331
Agnieszka Dejnaka: Facebook jako obszar prowadzenia badań marketingowych 339
Robert Wolny: Możliwości wykorzystania obserwacji w Internecie w badaniach rynku e-usług 348
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (358 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Stan dotychczasowych badań dotyczących ruchu kręgosłupa człowieka podczas chodu wskazuje na pewne luki. Brak
jest np. metod oceny ruchu kręgosłupa indywidualnego pacjenta, które mogą znaleźć zastosowanie w praktyce klinicznej, a jednocześnie być wykorzystane przy weryfikacji zaawansowanych modeli w badaniach doświadczalnych. Brak również jest prac badających w szczegółach w jaki sposób ruch kręgosłupa wpływa na zużycie energii podczas chodu. Niniejsza praca powstała w wyniku wieloletnich badań własnych nad ruchem kręgosłupa człowieka podczas chodu. Badania własne prowadzone były w szerokim zakresie zarówno na populacji osób zdrowych jak i u pacjentów z problemami neurologicznymi oraz ortopedycznymi. Wyniki tych badań przedstawiono na tle aktualnego stanu badań w prezentowanej pracy.
Celem badań było m.in.:
1. Opracowanie metody pomiarowej pozwalającej na rejestrowanie opisanych ruchów odcinków kręgosłupa podczas chodu człowieka.
2. Weryfikację zasadności modelowania kręgosłupa podczas chodu jako sztywnego segmentu.
3. Opracowanie parametrycznego modelu kręgosłupa pozwalającego na symulację zmian energii potencjalnej i kinetycznej odcinków tułowia i segmentów kręgosłupa.
4. Wykorzystanie zaproponowanej metody pomiarowej i modeli parametrycznych do oceny energii mechanicznej (kinetycznej i potencjalnej) tułowia podczas chodu człowieka zdrowego oraz weryfikacja zjawiska "lustrzanego odbicia" tej energii.
5. Wykorzystanie zaproponowanej metody pomiarowej i modeli parametrycznych do oceny energii mechanicznej tułowia podczas chodu osób zdrowych i pacjentów z wybranymi jednostkami chorobowymi jak np.: niedowłady połowicze czy skoliozy.
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (136 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Książka teoretycznie i praktycznie przybliża nam problemy związane z wykorzystaniem bajkoterapii w pracy wychowawczej z grupą. Dostajemy konkretne rady jak wstępnie przygotować zajęcia i jak je zorganizować. Szczegółowo scharakteryzowano uczestników procesu bajkoterapeutycznego - dzieci (zwracając szczególną uwagę na dzieci z trudnościami adaptacyjnymi, przewlekle chore i niepełnosprawne intelektualnie) i rodziców. Poruszono również kwestie związane z cechami osobowościowymi i umiejętnościami nauczyciela terapeuty. W książce zamieszczono także konkretne pomysły na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Po lekturze książki nie pozostaje nic innego jak zacząć prowadzić zajęcia z dziećmi, dzięki którym będą budować własne zasoby osobiste i uzyskają wsparcie w "trudnych" sytuacjach
Dobrym sposobem na ogrzanie i zapełnienie wolnego czasu, może być wspólne czytanie bajek. Gorąco zachęcam do poznania zielonego kota Asparagusa, potężnego ducha, mieszkającego na słonecznych wydmach czy zabawnego słonika Kubusia. Można także zerknąć przez dziurkę od klucza, co się dzieje na starym, zakurzonym strychu. Odkryć, kto mieszka w przedziwnej, kamiennej wieży oraz odbyć lot fotelem na biegunach w towarzystwie... dobrej wiedźmy.
Serdecznie zapraszam w daleką podróż wraz z bohaterami bajek i bajeczek.
"Bajki na chwile przy kominku" w prosty sposób ilustrują prawdziwe wartości, istotne w życiu człowieka. Wzbogacone zostały kolorowymi obrazkami plastyczki i nauczycielki pani Agnieszki Kurzawy, dzięki czemu czytanie staje się odkrywaniem "twarzy" kolejnych postaci, pojawiających się w e-booku.
Fragment
Dlaczego nie warto marnować czasu na siedzenie przed komputerem? Jaką rolę w naszym życiu odgrywają zwierzęta, owady i zjawiska atmosferyczne? Czy zwykła cebula może być aż tak potrzebna? Dlaczego należy oszczędzać wodę?
Dzięki tej książce nie tylko poznasz odpowiedzi, ale także odkryjesz, jak wiele fascynujący rzeczy dzieje się wokół Ciebie każdego dnia!
Pomocne krasnale, figlarne zwierzątka, sprytne sprzęty domowe, rozgadana przyroda, a do tego bajka, która nie chce być typową bajką, niezdecydowana księżniczka i mnóstwo przygód, które Ty także możesz przeżyć w swoim domu lub ogródku.
Opowiadania i bajki Edyty Grabowskiej-Gwardiak to zbiór ciepłych, zabawnych i mądrych historii, które najmłodszym czytelnikom pozwolą lepiej zrozumieć otaczający świat. Bohaterami opowieści są postacie znane z bajek, ale również zwierzęta, sprzęty domowe i dzieci, które, jak to na dzieci przystało, kochają niespodzianki, a nie znoszą lekarstw i nudy.
Autorka łączy atrakcyjną fabułę z walorami edukacyjnymi. W przystępny sposób przekazuje ważne treści, jednocześnie nie zapominając, że czytanie ma być przede wszystkim zabawą.?
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (100 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
Jak zachęcić dziecko do czytania? To proste! Pokazując mu, że czytanie jest pasjonujące, radosne, mądre, kolorowe, rozśmieszające. Czyli wręczając dziecku tę oto cudowną książkę.
"Bajki rozśmieszajki" nadają się doskonale na pierwszą lekturę dla dzieci zaczynających czytać. Z powodzeniem mogą być także czytane najmłodszym wielbicielom książek. Opowiadają one o niezwykłych przygodach pięciorga bohaterów: zapomnianej lokomotywy, latającej krowy, słonia Pyrrusa, odkrywcy skarbu Andrzeja i podróżnika Jana. Napisane są pięknym, a zarazem pełnym życia językiem. Jest w nich dużo akcji i humoru, równocześnie niosą w sobie wiele mądrości.
Książka została bogato zilustrowana przez uwielbianego w Polsce i za granicą artystę Artura Piątka. Jego praca wyróżnia się świetnym warsztatem, a zarazem tryska radością i dobrymi emocjami.
Spis bajek:
Lokomotywa i strongmani
Latające krowy
Zawrotna kariera słonia Pyrrusa
Skarb Wielkiego Chana
Wymarzona podróż
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (104 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.
O tym, że bajki mają morał, wie każde dziecko. Ale o tym, jak morał wcielić w życie >> już niekoniecznie. Każdy z nas pamięta z dzieciństwa przedziwne, magiczne baśnie, z namaszczeniem czytane przez mamę lub babcię. Baśnie, w których mówiące zwierzęta, złośliwe wiedźmy i dobre wróżki czarowały małych odbiorców, zasłuchanych z otwartą buzią. Jak jednak niezwykłe przygody Tomcia Palucha przełożyć na codzienne zmartwienia całkiem zwykłego przedszkolaka? Być może dlatego Hanna Szaga napisała Bajki terapeutyczne, czyli zbiór siedmiu krótkich opowiastek, tytułowych bajeczek, gdzie dzielnymi bohaterami są czasem bardzo nieśmiałe i zagubione przedszkolaki, a w roli złego czarnoksiężnika występują zjawiska doskonale znane małym Czytelnikom: mrok w ciemnym pokoju, autobus, który uciekł, potworna nieśmiałość, która ściska gardło. Z jaką ulgą nasz mały Czytelnik się dowie, że mrok pokoju skrywa ukochane Zabawki, autobus, który uciekł, nie był ostatnim, a nieśmiałych dzieci jest znacznie więcej, niż nam się zdawało… Bajki terapeutyczne >> dla małych i dużych.
Fragment
Fragment
ZASÓB CYFROWY:
UWAGI:
Tryb dostępu: online (66 s.). Tyt. z ekranu tytułowego.