book
bookbook

Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych [E-book] : opowiadana przez zmarłych, a przez autorkę dopełniona metodą koniektury, z wielu rozmaitych ksiąg zaczerpnięta, a także wspomożona imaginacją, która to jest największym naturalnym darem człowieka

"Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych "

Autor: Tokarczuk, Olga
Rzeczpospolita w przededniu rozbiorów. Wielokulturowa, wieloetniczna kraina bliższa Stambułowi niż Paryżowi i człowiek znikąd, który zmieni los wielu tysięcy ludzi. Wielka podróż od chłopskich chat poprzez magnackie dwory aż do cesarskich komnat.

Połowa XVIII wieku, Podole. Tutaj ksiądz Benedykt Chmielowski próbuje opisać cały świat w swojej ogromnej księdze, a u kasztelanowej Katarzyny

Kossakowskiej spotykają się ustosunkowane osoby, które wpłyną na życie wielu ludzi. Tutaj, w domu Eliszy Szora, Żydzi czekają na nadejście Mesjasza.

To właśnie na Podolu pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca zgromadzi już niebawem wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, Wywołany zaś przezeń ferment może odmienić bieg historii i zmienić kształt tej części świata.

Uniwersalna historia społecznej i religijnej emancypacji w samym środku feudalnego świata, pełnego podziałów, nierówności i uprzedzeń.
Opowieść o niebywałej rebelii, której dokonał Jakub Frank, narażając się wszystkim.

Olga Tokarczuk z wielką dbałością o szczegóły pokazuje realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie siedziby, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Przed nami staje dawna Polska, w której istniały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm i islam.
(Opis według www.empik.com)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Olga Tokarczuk.
Hasła:Frank, Jakub Józef (1726-1791)
Frankiści
Arystokracja
Judaizm
Konflikt religijny
Polacy
Żydzi
Podole (kraina historyczna)
Polska
Powieść
Literatura polska
Adres wydawniczy:Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014.
Wydanie:Wydanie pierwsze.
Uwagi:Wsteczna numeracja stron. Na okładce: The Nobel Prize 2018. Bibliografia.
Forma gatunek:E-booki. Proza.
Wymagania systemowe:Dostępny do pobrania w formacie epub lub mobi.
ebook ebook    
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

Wyp dla Dorosłych
ul. Głęboka 15

Sygnatura: E.141
Numer inw.: 141
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

Wypożyczona przez: 001520
do dnia: 2020-11-16


Lista rezerwacji: 004603

schowekrezerwuj


1
więcejrezerwuj


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.