NOC Z ANDERSENEM

Zdjęcie przedstawiające spotkanie Andersena z dziećmi

Noc z Andersenem jest międzynarodowym przedsięwzięciem, w którym biorą udział biblioteki z Polski, Czech i Słowacji, organizując w tym samym czasie całonocne imprezy dla dzieci.

Nazwa imprezy przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzin duńskiego baśniopisarza wszechczasów Hansa Christiana Andresena. Celem imprezy jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych oraz idei głośnego czytania. Pomysł akcji nadszedł z Czech, gdzie się przed kilkoma laty w małej bibliotece bibliotekarka wieczorami czytała swoim najmłodszym czytelnikom bajki. Z roku na rok impreza rozrastała się ku uciesze entuzjastów wspólnego bajania, stając się w końcu międzynarodowym przedsięwzięciem.

Wielkie święto bajek w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie to druga tego typu impreza. Co roku w wigilię ostatniego weekendu poprzedzającego urodziny H. Ch. Andersena w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie na dzieci czekają gry, zabawy, konkursy, występy artystyczne, ciekawi goście, nocny czat oraz nocleg wśród książek pomiędzy bibliotecznymi regałami i… poranne śniadanko. Tradycją jest również zasadzenie baśniodrzewu, drzewka upamiętniającego magiczną noc w Bibliotece.

POLECAMY: