NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE

W dniu 5 września br. Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. Lekturą tegorocznej edycji NARODOWEGO CZYTANIA będzie dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się o godz. 10.00, przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. W programie naszego lokalnego przedsięwzięcia, zawarliśmy m.in.: 2 wykłady tematyczne: „Dywanik Słowackiego” Katarzyny Słupczyńskiej oraz „Cieszyn w czasach Słowackiego” Ireny French, zaś oprawę artystyczną wydarzenia stanowić będzie „Balladyna na głosy i gitarę” – fragmenty dramatu  J. Słowackiego w interpretacji Małgorzaty Pikus i Bogusława Słupczyńskiego z muzyką Krzysztofa Gawlasa. Motywem przewodnim Narodowego Czytania będzie tradycyjnie głośne czytanie przez mieszkańców – w tym roku fragmentów „Balladyny”. W tym czasie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno-literackich pt. „Chochlikowo”, które odbędą się w Oddziale dla dzieci.

Z kolei na godz. 14.00 zapraszamy mieszkańców do Parku Pokoju na rodzinne warsztaty kulinarne pn. „Jak smakował polski romantyzm?”, podczas których będziemy przyrządzać potrawy z przełomu XVIII i XIX w., wsłuchując się w teksty czołowych polskich romantyków. Przewodniczką po kuchni polskiej będzie Anna Maksymowicz z Muzeum Rozproszonego w Łodzi.
Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona! Bezpłatne wejściówki na „kulinarną przygodę” będzie można odebrać w dniach 1-4 września br. w Oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie   przy ul. Głębokiej 15.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu! Do słuchania…, gotowania…, a nade wszystko do głośnego czytania baśniowego dramatu, wciąż aktualnego, mówiącego o żądzy władzy i złu natury ludzkiej. Na odważnych Czytelników czekać będą nagrody i upominki!
Do zobaczenia!!!