LITERATURA NA GRANICY

LITERATURA NA GRANICY!

NA SPOTKANIA LITERACKIE ZAPRASZAJĄ ORGANIZATORZY

KINA NA GRANICY I BIBLIOTEKA MIEJSKA W CIESZYNIE!!!

Gdzie najlepiej rozmawiać o literaturze polskiej, czeskiej i słowackiej, jak nie na granicy? Dlatego już przed paru laty zrodził się pomysł programu literackiego, który towarzyszyłby głównemu wątkowi Kina na Granicy. Ten rok miał być jednak szczególny w relacjach polsko-czeskich, bo literatury obu tych krajów zostały zaproszone w charakterze głównych, honorowych gości targów książki w Warszawie i Pradze, a towarzyszyć temu miały w Polsce i w Czechach dziesiątki mniejszych i większych imprez promocyjnych. Podstępny wirus pokrzyżował jednak wszystkie te plany, więc Literatura na Granicy będzie pierwszym spotkaniem na żywo polskich i czeskich pisarzy z ich czytelnikami.

Twórcą literackiego programu Kina na Granicy jest Andrzej S. Jagodziński. W tych „granicznych” rozmowach wezmą udział między innymi: Karol Sidon i o. Tomasz Dostatni, Josef Formánek i Andrzej Jagodziński, Ivana Myšková i Václav Kadlec, Petra Hůlová i Krzysztof Varga, a moderować je będą: Teresa Drozda, Anna Maślanka, Agata Wróbel i Piotr Paziński. Wzorem ubiegłego roku planujemy też widowiskowy pojedynek tłumaczy, tym razem z dodatkowym smaczkiem – bo zmierzy się para małżeńska: Katarzyna Dudzic-Grabińska i Tomasz Grabiński, który sędziować ma Jan Stachowski. Zaproponujemy również rozmowy o książkach: Zawrót głowy Darka Foksa, To nie jest raj – szkice o współczesnych Czechach Michała Zabłockiego, Słowacja. Dzieje obojętności Martina M. Šimečki: o poezji zmarłego przed miesiącem Petra Krála mówić będzie autor wydanego niedawno wyboru jego tekstów Zbigniew Machej, a bohaterem innego ze spotkań będzie wybitny reporter Paweł Smoleński. Tradycyjnie czeka nas także debata wyszehradzka: Dlaczego Środkowoeuropejczycy kochają literaturę czeską?, w której m.in. wezmą udział prof. Joanna Goszczyńska (PL), Martin M. Šimečka (SK) i Petr Minářik (CZ).

Spotkania literackie odbędą się na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a w przypadku niepogody w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie (sala konferencyjna, II piętro).