Zwierzyniec – antidotum na epidemię

W lutym br. Oddział dla Dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie ogłosił XI edycję Międzynarodowego Konkursu Literackiego z cyklu Zostań pisarzem z … Na mistrza tegorocznych zmagań młodych literatów wybrano znanego i cenionego pisarza oraz autora słuchowisk dla dzieci i młodzieży Marcina Pałasza, twórcę m.in. znanych chyba wszystkim dzieciom książek o przygodach psa Elfa. Nie może więc dziwić fakt, iż bohaterami twórczych wyzwań stały się zwierzęta, zaś tytuł Konkursu brzmiał (nieco z nutą nostalgii ) “Zwierzyniec”…
Wielkim zaskoczeniem było, iż mimo przejścia szkół na system nauczania zdalnego
i ograniczeń z tym się wiążących, uczniowie bardzo chętnie przystąpili do literackiej rywalizacji, tak, że Jury przyszło się zmierzyć z oceną ok. 70 świetnych prac nadesłanych na Konkurs. Można nawet zaryzykować tezę, iż dla młodych twórców pisanie mogło być swoistą odskocznią od nieco smutnej, “zatrzymanej w czasie” rzeczywistości w czasie wiosennej izolacji …?
Pełna dowolność, jeżeli chodzi zarówno o formę prac, jak i ujęcie tematu, zaowocowała ciekawymi pomysłami i zaskakującymi pracami. Młodzi twórcy częściej wybierali prozę, nie zabrakło jednak utworów wierszowanych. Przytaczali historie rodzinne, pisali bajki lub opowiadania z gatunku fantasy, sięgali do elementów reportażu, opowieści detektywistycznej lub sensacyjnej. Inspiracją bywały, dla autorów tekstów konkursowych, zwierzaki najróżniejszej “maści”, zarówno domowe czworonożne pupile, rodzimi mieszkańcy pól i lasów, jak i egzotyczne ssaki, ryby, ptaki,gady a nawet skorupiaki …W tekstach pojawiały się wątki autobiograficzne, historie rodzinne, nie zabrakło bardzo ciekawych regionalnych odniesień, gdy miejscem akcji opowiadań stawał się Śląsk Cieszyński. Co ciekawe, młodzi twórcy stali się jakże wnikliwymi obserwatorami otaczającej ich rzeczywistości, tym samym niejednokrotnie w pracach przewijał się wątek epidemii COVID-19!
Po burzliwych naradach Jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych, zostali nimi:
I KATEGORIA (uczniowie szkół podstawowych z klas 4-6)
1 miejsce Daniel Sokalski,
2 miejsce Filip Tyc,
3 miejsce Aleksander Szczotka;
wyróżnieni: Jan Heller; Zuzanna Kołaszewska; Kamila Mindur
II KATEGORIA ( uczniowie szkół podstawowych z klas 7-8)
1 miejsce Milena Duraj
2 miejsce Elwira Kaczmarczyk,
3 miejsce Monika Korycka ;
wyróżniony: Piotr Pawlas
Niestety w związku z epidemią koronawirusa i związanymi z tym obostrzeniami,nie mogło odbyć się uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu, jednak laureaci odebrali nagrody indywidualnie w dziale dziecięcym Biblioteki.
Zgodnie z regulaminem Konkursu, wyłoniono także szkołę , która nadesłała najwięcej prac, a jest nią Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Górkach Wielkich. Tu także, ze względu na sytuację epidemiologiczną, nagroda w postaci spotkania z patronem konkursu z Marcinem Pałaszem nie może odbyć się w tym roku szkolnym. Mamy jednak nadzieję, iż w przyszłym roku zaprosimy wszystkich laureatów konkursu oraz zwycięską szkołę na spotkanie autorskie do cieszyńskiej Biblioteki.
Oddział dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie bardzo dziękuje wszystkim młodym literatom, ze szkół naszego miasta i z powiatu cieszyńskiego, którzy przystąpili do Konkursu, a także nauczycielom opiekującym się młodymi twórcami. Zwycięzcom oczywiście serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych bibliotecznych wyzwaniach konkursowych.

POLECAMY: