Filmowa Kronika Kobiet – 6000 zdjęć w 45 godzin!

Ponad 80 uczniów i uczennic wzięło udział w warsztatach, których rezultatem będą filmy animowane poświęcone pięciu ważnym kobietom dla historii Śląska Cieszyńskiego – Stefanii Miechejdowej, Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Marii Sojkowej, Ninie Górniak  i Janinie Macinkowej.  Filmowa Kronika Kobiet, projekt w ramach którego powstają animacje, jest realizowany w Pracowni Multimedialnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Kamera! Akcja!

Nad filmami pracowaliśmy od września. Proces rozpoczął się konsultacjami merytorycznymi z  panią Władysławą Magierą, której wiedza  pozwoliła nam bliżej poznać bohaterki, zrozumieć kontekst historyczny czasów, w których żyły, wybrać kluczowe momenty ich biografii. Następnym krokiem było zaproszenie uczniów i uczennic szkół podstawowych Cieszyna oraz Gminy Hażlach. Zależało nam, aby młodzież poznała każdy etap tworzenia filmu – od zbierania inspiracji, pisania scenariusza, przygotowywania scenografii i lalek, animacji poszczególnych scen,  aż do udźwiękowienia. Chcieliśmy pokazać wieloetapowość procesu powstawania filmów, jak ważna jest współpraca i zaangażowanie wszystkich członków zespołu. Wśród uczestników objawiły się prawdziwe talenty i pasjonaci. Grupa dziewcząt z VIII klasy szkoły podstawowej w Pogwizdowie szczególnie zaangażowała się w powstawanie Kroniki  – Martyna, Amelia, Agata i Nikola co czwartek spotykają się, aby rysować kolejne sceny filmu o Zofii Kirkor-Kiedroniowej.

Dla uczestników warsztatów ważna była informacja, że filmy wykorzystamy do prowadzenia zajęć z dziećmi w cieszyńskich szkołach podstawowych. „Fajnie, że naszą pracę obejrzą inni uczniowie, przeczytają, że to film naszego autorstwa“ – cieszyli się młodzi twórcy, kiedy dowiadywali się, że filmy pojawią się nie tylko w Internecie. Zadowoleni byli także nauczyciele – każda szkoła w Cieszynie i powiecie cieszyńskim otrzyma zestaw 5 filmów uzupełnionych   scenariuszami do przeprowadzenia lekcji o bohaterkach Filmowej Kroniki Kobiet. Scenariusze są efektem pracy lokalnych aktywistek, które tworzą programy edukacyjne dla Zamku Cieszyn i Świetlicy Krytyki Politycznej.

W bibliotece odbędzie się 10 lekcji próbnych – zainteresowanych warsztatami wokół Filmowej Kroniki Kobiet nauczycieli zapraszamy do kontaktu – twojemedia@biblioteka.cieszyn.pl

Bardzo lokalny projekt

Współpraca z cieszyńskimi aktywistkami to nie jedyne lokalne akcenty – w filmach usłyszymy muzykę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, a lektorkami zgodziły się zostać panie, które na co dzień kreują świat cieszyńskiej polityki, kultury i biznesu. Kogo usłyszymy? To na razie niespodzianka!

Uroczysta premiera filmów zaplanowana jest na 29 listopada (piątek godz.17.00) w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej. Data nie została wybrana przypadkowo, 101 lat temu, 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej, w którym oficjalnie przyznano prawa wyborcze Polkom. Chcemy w zbliżonym terminie zaprezentować filmy, aby  uczcić walkę kobiet o równość, wspomnieć lokalne bohaterki, które się do tego przyczyniły.

Nie tylko filmy…

W ramach projektu przygotowaliśmy również warsztaty dla starszej młodzieży – 15-17 listopada spotkamy się na wyjątkowych zajęciach z Natalią Nowacką, która będzie naszą przewodniczką w procesie tworzenia czasopisma artystycznego. Pismo zostanie wydrukowane w nakładzie 100 egzemplarzy, będzie można je otrzymać w czasie premiery.

Cieszymy się, że w bibliotekę odwiedzi pani Nowacka – znamy jej artbooki, które można obejrzeć w kultowym Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. To ważne, że możemy zapraszać do pracy z młodzieżą specjalistów, ciekawych artystów. Z takich wizyt czerpiemy inspiracje do naszej codziennej pracy.

Filmowa Kronika Kobiet – ciąg dalszy nastąpi?

Co prawda jeszcze nie zaprezentowaliśmy rezultatów pierwszej edycji, ale już myślimy o kolejnej odsłonie Filmowej Kroniki Kobiet.  Projekt otrzymał wiele pozytywnych informacji zwrotnych od nauczycieli, uczniów, a także innych animatorów kultury. Podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Giełdy Projektów prezentowaliśmy Filmową Kronikę Kobiet jako dobrą praktykę w obszarze „animacja + słowo“. Ten pozytywny odzew daje nam dużo energii do dalszej pracy i poszukiwania źródła sfinansowania kolejnej edycji.

Jest jeszcze wiele kobiet, o których powinni usłyszeć cieszyńscy uczniowie i uczennice, wierzymy, że dzięki naszym zajęciom mogą poznać lokalne bohaterki w kreatywny i atrakcyjny sposób. Zainteresowanych poznaniem rezultatów naszej pracy zapraszamy na uroczystą premierę w dniu 29 listopada 2019 o godz. 17.00. Spotkajmy się w Bibliotece!

Autorką tekstu, prowadzącą warsztaty i koordynatorem projektu jest Ilona Majewska, Specjalista ds. edukacji medialnej.

PROJEKT FILMOWA KRONIKA KOBIET DOFINANSOWANY Z ŚRODKÓW MUZEUM HISTORII POLSKI W RAMACH PROGRAMU PATRIOTYZM JUTRA