Poczuj magię teatru w bibliotece

Czy możliwy jest bliski związek teatru i biblioteki? Co łączy czeski teatr z polską biblioteką? Okazuje się, że obie instytucje mają wiele wspólnego. Coraz częściej kultura teatralna staje się częścią działalności edukacyjnej i kulturalnej bibliotek. Zawarte we wrześniu porozumienie partnerskie pomiędzy Biblioteką Miejska w Cieszynie a Teatrem Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie  jest podsumowaniem wieloletniej współpracy oraz poszerzeniem oferty kulturalno-edukacyjnej obu instytucji.

Już jesienią, czytelnicy cieszyńskiej biblioteki, dorośli i dzieci będą mogli korzystać z Teatralnego Klubu Czytelnika (TKC).

Co to jest Teatralny Klub Czytelnika (TKC)?

To nic innego jak połączenie literatury z „żywym słowem”. TKC podzielony jest na 3 bloki tematyczne:  Teatr i Przedszkole, Teatr i Szkoła oraz Teatr i  Biblioteka.
Sztuka teatru, jest  instrumentem najbardziej uniwersalnym i wszechstronnym, który łączy ludzi we wszystkich epokach, ponadto jest narzędziem pomocnym w rozbudzaniu czytelniczych potrzeb
i gustów.

Czytelnicy Biblioteki Miejskiej w Cieszynie będą mieli wiele korzyści płynących z owej współpracy m.in.:

DOROŚLI

– udział w próbach czytanych w sali konferencyjnej cieszyńskiej biblioteki – raz w miesiącu,
– możliwość zamówienia abonamentu teatralnego w Wypożyczalni dla dorosłych,
– możliwość dowozu na spektakl z Cieszyna do Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

DZIECI I MŁODZIEŻ

– udział w warsztatach dziennikarskich realizowanych w Pracowni multimedialnej cieszyńskiej Biblioteki,
– uczestnictwo w próbach analitycznych oraz scenicznych realizowanych spektakli – raz
w miesiącu w Bibliotece,
– udział w spektaklach Sceny Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie w sali konferencyjnej Biblioteki.

Ponadto dla najbardziej aktywnych Czytelników cieszyńskiej biblioteki przewidziane są zaproszenia do Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie na spektakl teatralny.

Bieżący repertuar Teatru dostępny jest w Wypożyczalni dla dorosłych i Oddziale dla dzieci oraz stronie www i FB Biblioteki.

www.tdivadlo.cz

RepSP_2019_20