Filmowa Kronika Kobiet

Filmowa Kronika Kobiet” to zadanie edukacyjne wzmacniające lokalną społeczność wokół pamięci o kobietach Śląska Cieszyńskiego, które wpłynęły na rozwój miasta. Wspólnie z dziećmi i młodzieżą stworzymy 5 filmów animowanych, prezentujących ważne kobiece postaci: Zofię Kirkok-Kiedroniową, Marię Sojkową, Ninę Górniak, Janinę Marcinkową, Stefanię Michejdową. Uczestnicy warsztatów wezmą udział w całym procesie twórczym – od opracowania scenariusza do montażu, zdobywając nie tylko wiedzę o historii lokalnych bohaterek, ale także kompetencje tworzenia animacji poklatkowych, pracy w zespole. Młodzież zostanie zaangażowana do stworzenia i wydania ZINu (artystycznego czasopisma) prezentującego nasze bohaterki. Wokół filmów przeprowadzimy warsztaty dla młodszych i starszych odbiorców – ok. 200 dzieci z Cieszyna i wsi powiatu cieszyńskiego. Filmy, czasopismo, konspekty warsztatów zostaną upowszechnione za pomocą bibliotecznej strony internetowej i w serwisie YouTube na wolnych licencjach, a ich uroczysta premiera zaplanowana na listopad – będzie okazją do przypomnienia, że 101 lat temu Polki wywalczyły czynne i bierne prawo wyborcze. W realizację projektu zaangażujemy dzieci, młodzież, artystki, a także lokalne aktywistki zajmujące się upowszechnianiem pamięci o kobietach Śląska Cieszyńskiego. Do projektu udało nam się zaprosić grono doświadczonych twórczyń, aktywistek, edukatorek. Są wśród nich Władysława Magiera (historyczka, autorka wielu publikacji poświęconych historii kobiet), Natalia Nowacka (doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, specjalizująca się w grafice warsztatowej), Sylwia Szkiłądź (twórczyni filmów animowanych), Natalia Kałuża (antropolożka i animatorka kultury prowadząca Świetlicę KP w Cieszynie), Małgorzata Jarema (edukatorka związana z Zamkiem Cieszyn) oraz Ania Pillar (graficzka studia projektowego Dinksy).

Jak dołączyć?

W ramach projektu odbędą się następujące warsztaty:

• animacji poklatkowej – 5 grup do 20 osób, wiek 11-15 lat (październik)
  • tworzenia czasopisma artystycznego – grupa do 20 osób, zajęcia planowane na październik (3 dni warsztatowe), wiek 13-17 lat
  • warsztaty wokół Filmowej Kroniki Kobiet (październik – listopad) 10 grup, wiek 8-16 lat

Aby zgłosić klasę, ustalić terminy, uzyskać więcej informacji, prosimy kontaktować się z koordynatorką projektu, Iloną Majewską:

twojemedia@biblioteka.cieszyn.pl w tytule maila “Filmowa Kronika Kobiet”

Zajęcia dla grup z miejscowości poza Cieszynem mogą odbyć się w ich bibliotece/szkole.

Obowiązuje pierwszeństwo zgłoszeń!