Zaczytani w Cieszynie

Już od dwunastu lat, co roku, Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza mieszkańców miasta do udziału w wiosennym święcie książki, jakim niezaprzeczalnie jest Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą . Od 27.05. do 02.06. br. cieszyniacy mieli okazję uczestniczyć w rozlicznych przedsięwzięciach promujących literaturę i sztuki jej pokrewne oraz w akcjach zachęcających do wspólnego, rodzinnego czytania.
Transgraniczny charakter Festiwalu i współpracę Bibliotek Miejskich w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie zaakcentowano podczas uroczystej Inauguracji, która miała miejsce na drugim brzegu Olzy w Kawiarni Literackiej AVION, z udziałem nauczycieli, bibliotekarzy i przede wszystkim najmłodszych czytelników – przedszkolaków z Polski i Czech. W kawiarni AVION także 30.06. goszczono rodzinne drużyny z obu stron Olzy, które zostały finalistami konkursu fotograficznego “Podróż w czasie” przeprowadzonego przez współpracujące biblioteki.
Zgodnie z tradycją Festiwalu, organizatorzy sięgali także po formy korespondujące z literaturą jakimi są sztuki teatralne. Wybór był niemały, od etiudy literacko-scenicznej na podstawie wiersza A. H. Benjamina pt. „Krótkowzroczna żyrafa” w wykonaniu bibliotekarzy z Czech, przez występ Teatru Maska z Krakowa w przedstawieniu pt. “Prastara Książnica- Skarb i Tajemnica”, aż do spektaklu „Wendy” na podstawie powieści „Piotruś Pan” J. M. Barriego, który miał miejsce w Teatrze im. A. Mickiewicza
Zgodnie z założeniami Festiwalu, nie mogło podczas święta literatury zabraknąć jej twórców.
Tym razem Biblioteka Miejska w Cieszynie miała okazję gościć znanych, lubianych i wielokrotnie nagradzanych pisarzy: Grażynę Bąkiewicz oraz Michała Rusinka. Autorka poczytnych serii książek historycznych i przygodowych dla dzieci i młodzieży nie tylko spotkała się z młodymi fanami swoich książek, ale patronowała, organizowanemu przez współpracujące BM i SP4 w Cieszynie, Finałowi VI Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego dla klas 4-8 cieszyńskich szkół podstawowych pn. “Ale historia!”, który towarzyszył festiwalowym spotkaniom.
Nie mniejsze emocje wzbudziła wizyta Michała Rusinka … i niecodzienna możliwość stworzenia z z pisarzem dzieła, czego doświadczyli uczestniczący w spotkaniach uczniowie cieszyńskich szkół podstawowych. Z dumą trzeba przyznać młodzież spisała się świetnie. Napisać opowiadanie z Michałem Rusinkiem? Takie cuda są możliwe tylko w czasie Festiwalu czytania !

Statystyki biją na alarm. Polacy niechętnie sięgają po książki, a samo czytanie staje się czynnością wyjątkową i wręcz elitarną. Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą zdaje się dowodzić, iż w nadolziańskim grodzie miłośników książki nie brakuje, a cieszyniacy mogą z dumą legitymować się hasłem “Czytam – bo jestem wyjątkowy”!