Coś pozytywnego!

Mimo,że wiosna dżdżysta, zimna i nam, dorosłym, ciągle brakuje powodów do radości, młodzi cieszyniacy szarości mówią zdecydowane “nie” i nie tracą dobrego humoru. Dzieciaki znalazły tysiące powodów do opisania, i to wierszem, miłego,wesołego, pozytywnego … po prostu optymistycznego momentu, chwili, dnia czy osoby … Na ogłoszony przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie konkurs pt. “Coś pozytywnego”, w ramach IX edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego Zostań pisarzem z … wpłynęło kilkadziesiąt bardzo ciekawych utworów młodych poetów ze szkół powiatu cieszyńskiego.
Komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem oceniając tak różne, zawsze jednak wyjatkowo oryginalne, a czasami wręcz zaskakujące wiersze, w których temat został potraktowany, z właściwą dla wieku twórców, dowolnością, lekkością i fantazją …
Prace oceniono w dwóch kategoriach wiekowych, a laureatami konkursu zostali:
I KATEGORIA (uczniowie szkół podstawowych z klas 4-6)
1 miejsce Maria Hazuka, 2 miejsce Elwira Kaczmarczyk, 3 miejsce Magdalena Zabój; wyróżnienie: Zuzanna Puczek;
II KATEGORIA ( uczniowie szkół podstawowych z klas 7-8, gimnazjaliści)
1 miejsce Zofia Grygierek, 2 miejsce Natalia Płoskonka, 3 miejsce Anna Dzwonkowska
i Bartosz Loter .
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w murach cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej 13.05. br., a nagrody i dyplomy laureatom wręczył patron literacki tegorocznej edycji – scenarzysta, literat i poeta Łukasz Dębski. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko nagrodzeni i ich goście, ale też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Cieszynie, którzy złożyli najwięcej prac konkursowych.
Spotkanie z Łukaszem Dębskim w niczym nie przypominało tradycyjnych spotkań autorskich, było raczej spontaniczną zabawą literacką z rymami, w którą z chęcią zaangażowały się wszystkie dzieciaki, nawet te, które z początku nieco sceptycznie oceniały swe poetyckie zdolności.