PROMOCJA PUBLIKACJI „LEGWAN I INNE OPOWIADANIA”

9 października br. w KaSS Strzelnica w Czeskim Cieszynie odbyła się uroczysta promocja książki  pt. „Legwan i inne opowiadania” wydanej w ramach projektu „Emocje bez granic”. Gospodarzami spotkania były kampania społeczna Celé Česko čte dětem i Biblioteka Miejska w Cieszynie, zaś gośćmi uczniowie cieszyńskich i czeskocieszyńskich szkół podstawowych. Na rozpoczęcie młodzież wysłuchała krótkiego występu poprockowej kapeli Neomiracles, która zaśpiewała utwory zarówno w języku polskim, jak i czeskim. Gości wydarzenia powitały Ewa Katrušak, Dyrektor kampanii Celé Česko čte dětem i Izabela Kula – Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Następnie aktorzy Teatru w Czeskim Cieszynie, będący jednocześnie moderatorami spotkania, odczytali jedno z najpiękniejszych opowiadań zawartych w publikacji pt. „Ręce skrzypka”. Problemy, z jakimi zmagał się Piotr, główny bohater opowiadania wykorzystał dr Jeronim Klimeš, znany czeski psycholog w swoim wystąpieniu na temat relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Wykład wzbogacony dyskusją z młodzieżą wzbudził wielkie zainteresowanie i sporo emocji. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał bezpłatnie dwujęzyczną publikację „Legwan i inne opowiadania”, a obecni na spotkaniu nauczyciele zostali dodatkowo wyposażeni w zastaw scenariuszy lekcji wychowawczych, opracowanych na podstawie tekstów zawartych
w książce.

Nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców zainteresowanych otrzymaniem darmowej publikacji zapraszamy do siedziby Biblioteki Miejskiej w Cieszynie (ul. Głęboka 15) w godzinach otwarcia instytucji. Publikacja składa się z sześciu opowiadań traktujących o problemach nastolatków, napisanych przez czołowych pisarzy polskich (Paweł Beręsewicz, Ewa Stadtmüller, Zuzanna Orlińska) i czeskich (Alena Ježková, Petra Soukupová, Michal Viewegh).

Projekt „Emocje bez granic” jest  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa. Celem transgranicznego przedsięwzięcia jest diagnoza problemów nastolatków na polsko-czeskim pograniczu i próba zaradzenia im poprzez biblioterapię.

 

POLECAMY: