NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE

W dniu 8 września br. w godz. od 10.00 do 13.00 Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem ulicznego happeningu czytelniczego przed siedzibą instytucji w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku Prezydent RP zaprasza wszystkich do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

W programie happeningu przewidujemy m.in: głośne czytanie wybranych fragmentów „Przedwiośnia” (każdy uczestnik, który przeczyta głośno fragment lektury otrzyma nagrodę), dwie prelekcje tematyczne: „Niepodległa na Głębokiej” – Mariusza Makowskiego i „Mundury Niepodległości   w Cieszynie” – Krzysztofa Neściora. Czytelniczy happening wzbogacą imprezy towarzyszące: bezpłatne warsztaty graficzne pt. „Biało-czerwone marzenia” w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, wystawa „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur” w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, wystawa „Ubierz się w książkę w barwach biało-czerwonych” w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, warsztaty plastyczne dla dzieci i kiermasz używanej książki dziecięcej.

Akcja Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich poetów i pisarzy, których twórczość kształtuje nasze poczucie tożsamości narodowej.

W roku bieżącym, dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018, udało nam się wzbogacić program Narodowego Czytania o koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wyższobramskiego Chóru Kameralnego, który odbędzie się w tym samym dniu (8 września br.) o godz. 16.00 na dziedzińcu  Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Zapraszamy zatem serdecznie do udziału we wszystkich przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez Bibliotekę w ramach akcji Narodowe Czytanie, których szczegóły zawiera dołączona ulotka programowa.

Startujemy 8 września (sobota) o godz. 10.00. DO ZOBACZENIA!