Ruszyło transgraniczne święto czytania nad Olzą

Na scenie cieszyńskiego Teatru, przedstawieniem taneczno-muzycznym pt. „UFO nad biblioteką” wystartował kolejny Międzynarodowy Festiwal czytania nad Olzą. To już po raz 11. Biblioteka Miejska w Cieszynie, tym razem wspólnie z kampanią Cele Česko čte dětem i Zespołem Tańca PeDeBe Izabeli Tymich, starali się przekonać najmłodszych mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, że czytanie jest trendy, a biblioteka to miejsce absolutnie odlotowe, które trzeba odwiedzać regularnie. Symbolicznego otwarcia dorocznego święta czytania dokonał Ryszard Macura – Burmistrz Miasta Cieszyna.

Dobra zabawa i moc emocji towarzyszyły licznie zgromadzonej publiczności. Na rozgrzewkę Mariusz Kałamaga – znany polski artysta kabaretowy, wprowadził uczniów szkół podstawowych w atmosferę zabawy, ale i skupienia zarazem. Wszak na scenie wkrótce miały pojawiły się postacie i sceny absolutnie nie z tej Ziemi. Cieszyńskie dzieci i ich rodzice, a także lokalni radni tym razem w roli aktorów i tancerzy, z muzyką na żywo opowiedzieli publiczności historię konfliktu dorastającej dziewczynki z jej mamą. Początkowe trudne relacje, na skutek wielu niesamowitych zdarzeń i perypetii, zaowocowały ostatecznie zgodą, wzajemnym zrozumieniem i  przyjaźnią córki z mamą.

Choć uroczystości w Teatrze już za nami w Bibliotece Miejskiej trwają spotkania autorskie z czołowymi pisarzami polskiej literatury dla dzieci i młodzieży: Pawłem Beręsewiczem, Zuzanną Orlińską, Rafałem Witkiem, zaś popołudniami czytelnicy mogą korzystać z bogatej oferty warsztatów czytelniczych, literackich i innych.

Sceniczne czytanie z muzyką i tańcem jest częścią polsko-czeskiego projektu „Emoce bez hranic / Emocje bez granic” realizowanego przez Celé Česko čte dětem i Bibliotekę Miejską w Cieszynie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.