Listy w butelce

Kim naprawdę była Irena Sendlerowa? Czy znacie Jej historię? To pytanie pojawiało się wielokrotnie podczas obchodów Roku Ireny Sendlerowej w Cieszynie, zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską, pod honorowym patronatem Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka.

W dniu 15 maja w siedzibie Biblioteki odbyły się dwa spotkania z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, która opowiedziała uczestnikom wiele ciekawostek związanych nie tylko z życiem i bohaterską postawą Sendlerowej, ale także
z okolicznościami powstania książki o kobiecie, która zarażała innych odwagą.

Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem projektu, które odbyło się następnego dnia w cieszyńskim Teatrze było widowisko baletowo-muzyczne pt. „Listy w butelce”, przygotowane przez Teatr Tańca Marioli Ptak. Muzyka w wykonaniu zespołu Lor, specjalnie stworzona na potrzeby spektaklu i towarzysząca na żywo małym artystom, stały się idealną formą przekazu tej chwytającej za serce historii. Pośród licznie zgromadzonej publiczności w Teatrze byli również obecni goście honorowi: Ryszard Macura, Burmistrz Miasta Cieszyna, Janusz Król, Starosta Cieszyński oraz Wiesława Jędrzejczykowa, Dyrektor Wydawnictwa Literatura. Zaraz po spektaklu odbyło spotkanie z gośćmi specjalnymi – Janiną Zgrzembską, córką Ireny Sendlerowej oraz Anną Czerwińską – Rydel, autorką książki „Listy w butelce”, którego moderatorką była dr Joanna Jurgała-Jureczka.

Podczas teatralnej gali wręczono również nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. „Pamięć
w słoiku”, zorganizowanego przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie: Danielowi Brzósce, Wiktorii Filuś, Angelice Gazurek, Lenie Kasprzyk, Łucji Rzeźniczek, Nikoli Szendzielarz, Jadwidze Tyrna i Zofii Wieji. Piękne prace plastyczne nagrodzonych uczestników konkursu podziwiać można w bibliotecznej witrynie, tuż obok wystawy nawiązującej do spektaklu, stworzonej przez cieszyńskich artystów – Mariolę i Grzegorza Ptak.
Niebanalnym zwieńczeniem działań związanych z cieszyńskimi obchodami Roku Ireny Sendlerowej, w których każde działanie naznaczone było szczególną emocją, zaangażowaniem i siłą, było posadzenie Jabłonki Ireny Sendlerowej na skwerze przy ul. Śrutarskiej. Wierzymy, iż ta niezwykła, żywa pamiątka, wzrastając na naszych oczach, nie pozwoli kolejnym pokoleniom zapomnieć o kobiecie, która w swoim życiu kierowała się zasadą „To, co najcenniejsze, każdy ma w sobie. W sercu”.

Projekt „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej” uzyskał wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.