Wzorowi czytelnicy zostali nagrodzeni

26 kwietnia w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, pełniącej zadania biblioteki powiatowej, podsumowano konkurs czytelniczy „Bibliomaniak 2017”. Wzorowi czytelnicy z całego powiatu spotkali się w sali konferencyjnej biblioteki, by odebrać dyplomy i nagrody. Wszystkich zebranych przywitała Beata Parchańska – Instruktor ds. bibliotek publicznych powiatu cieszyńskiego, zaś nagrody i dyplomy wręczali Przewodniczący Rady Powiatu Ludwik Kuboszek oraz Dorota Dobrucka-Wojtas z Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki
i Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie. Pierwsza dotyczyła dzieci w wieku od 6 do 12 lat, zaś druga – młodzieży od 13 do 15 lat. Jak zwykle konkurs udowodnił, że na Śląsku Cieszyńskim książki nie są obce młodszemu pokoleniu i zarówno dzieci, jak i młodzież, chętnie po nie sięgają.

– Ogromnie miło przebywać w tak zacnym gronie wzorowych czytelników bibliotek publicznych powiatu cieszyńskiego. Grono to z roku na rok się powiększa, tworząc już dość sporą „czytającą rodzinę”. To dzięki wam Droga Młodzieży, dzięki waszym rodzicom, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują tradycję czytania i obcowania z książką, a także zaangażowanym w promocję czytelnictwa bibliotekarzom powiatu cieszyńskiego mogliśmy się dzisiaj spotkać w tak licznym gronie pasjonatów książki – mówiła podczas uroczystości Beata Parchańska, instruktor- koordynator ds. bibliotek powiatu cieszyńskiego. – Książka to temat, który w Polsce wzbudza wiele emocji, ponieważ mamy świadomość tego, że poziom krajowego czytelnictwa odbiega w sposób znaczny od tego, co dzieje się w tym zakresie w innych krajach europejskich. Z kolei ze statystyk wynika, że najlepsi czytelnicy z naszego regionu rocznie czytają od 90 do 260 książek. Jest to bardzo dobry wynik, który zasługuje na wyróżnienie.

Wśród grona laureatów znaleźli się: Sebastian Kruk i Justyna Napieraj z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, Filip i Bartosz Madeccy z BM w Cieszynie – Filia nr 1, Ariann Madzia i Bartosz Podlak z BM w Cieszynie – Filia nr 2, Helena Rajwa i Filip Brodacz z Biblioteki Publicznej w Skoczowie,  Anna i Justyna Szczypka oraz Julia Lont z MBP w Ustroniu, Sandra Stokłosa i Jakub Kąkol z MBP w Strumieniu, Martyna Goszyk i Oliwia Szczepańska z MBP w Strumieniu – Filia w Drogomyślu, Marta Grygierek i Grzegorz Kurcjus z  MBP w Strumieniu – Filia w Pruchnej, Karolina i Natalia Jerzok oraz Piotr Jamróz z  MBP w Strumieniu – Filia w Zbytkowie, Paweł Piszczek i Dominika Busek z MBP w Wiśle, Weronika Ochodek i Amelia Stokłosa z GBP w Chybiu, Nikola Kurczyk i Jakub Szypuła z  GBP w Chybiu – Filia w Zaborzu, Mateusz Holeksa i Nadia Krzempek z  GBP w Brennej, Krzysztof Greń i Teresa Leś z GBP w Brennej – Filia w Górkach Małych, Zuzanna Kowalska i Ewelina Kozieł z GBP w Dębowcu, Gabriela Herok i Paweł Adamek z  GBP w Dębowcu – Filia w Ogrodzonej, Jakub Raduła i Dominik Tomica z GBP w Goleszowie, Julia Drużkowska, Oliwia Makarewicz i Jakub Dziadecki z GBP w Goleszowie – Filia w Cisownicy, Oskar Stuś Mateusz Młotek i Zuzanna Madzia z  GBP w Goleszowie – Filia w Puńcowie, Julia Pieczonka i Zuzanna Mucha z GBP w Hażlachu, Mateusz i Natalia Bystranowscy z  GBP w Hażlachu – Filia w Kończycach Wielkich, Alicja Szary i Justyna Macura z  GBP w Hażlachu – Filia w Pogwizdowie, Justyna Szalbot i Julia Jojko z GBP w Istebnej, Piotr Skrobiś i Marta Kawik z GBP w Zebrzydowicach, Michał i Eliza Motłoch z GBP w Zebrzydowicach  – Filia w Kaczycach oraz Hanna Górka z GBP w Zebrzydowicach – Filia w Kończycach Małych.

Dla laureatów konkursu przygotowany został pokaz naukowy w wykonaniu Dawida Stańka pracownika Biblioteki, po którym wyróżnieni czytelnicy wraz z opiekunami zaproszeni zostali na zwiedzanie siedziby Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Dodatkowy bonus stanowiło zaproszenie do Dream Parku w Ochabach, które otrzymał każdy nagrodzony lub wyróżniony czytelnik.

Raz jeszcze gratulujemy Laureatom oraz serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Andrzejowi Łyżbickiemu za możliwość zobaczenia Teatru „od kulis”.