GMINA CIESZYN ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW NA SZKOLENIA

W jaki sposób korzystać z bankowości elektronicznej? Jak zapisać się przez internet do lekarza? Co zrobić, by zadbać o prywatność naszą i bliskich w sieci? Co napisać w CV, by dostać dobrą pracę? To przykładowe tematy bezpłatnych szkoleń, z których mogą skorzystać mieszkańcy Gminy Cieszyn. Do tej pory wzięło w nich udział już 47 osób.

Szkolenia organizuje Biblioteka Miejska w Cieszynie. Każda osoba może skorzystać z takich szkoleń, których najbardziej potrzebuje. Obecnie do wyboru jest blisko 20 tematów w następujących obszarach:

• praca i rozwój zawodowy (jak napisać CV i list motywacyjny, co można zyskać, zakładając profil na portalach LinkedIn czy Goldenline);
  • relacje z bliskimi (jak założyć konto na Facebooku, w jaki sposób sprawdzać oceny dziecka w dzienniku elektronicznym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny w sieci);
  • edukacja (jak wspólnie z innymi zaplanować działania czy stworzyć prezentację, używając konta Google);
  • odpoczynek i hobby (jak znaleźć ciekawy koncert czy wystawę w swojej okolicy, jak kupować w sieci bilety na spektakle, w jaki sposób legalnie oglądać filmy);
  • zdrowie (jak zapisać się przez internet do lekarza, jak sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium, gdzie w sieci dowiedzieć się więcej o lekach);
  • finanse (jak przez internet sprawdzić stan konta, zrobić przelew czy założyć lokatę, w jaki sposób płacić kartą, jak oszczędzać i kontrolować domowy budżet);
  • religia i potrzeby duchowe (jak kontaktować się ze swoją parafią z pomocą internetu, jak korzystać
    ze stron informacyjnych cmentarzy, jak nawiązać kontakt z grupami zainteresowanymi pielgrzymowaniem);
  • sprawy codzienne (w jaki sposób rozliczyć PIT przez internet, do czego wykorzystywać na co dzień dysk Google, jak wysłać list lub paczkę bez odwiedzania poczty);
  • zaangażowanie obywatelskie (skąd czerpać informacje o swojej miejscowości, jak sprawdzić, co robią posłowie i posłanki wybrani z danego okręgu, w jaki sposób włączyć się w działania organizacji pozarządowych).

Szkolenia są przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia. Biblioteka Miejska poleca je szczególnie tym ludziom, którzy planują zmianę pracy, chcieliby nauczyć się czegoś nowego, mają kłopoty z domowymi finansami i dzięki internetowi mogliby zaoszczędzić pieniądze. A także osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami czy tym, które dotychczas nie korzystały z sieci (dla tych ostatnich przeznaczone jest dodatkowe szkolenie „Pierwsze kroki
z komputerem”).

Szkolenia są bezpłatne. Odbywają się w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Gmina Cieszyn dołączyła do tej inicjatywy jako jedna ze 101 gmin z całej Polski.

Realizację szkoleń w Gminie Cieszyn koordynuje Beata Parchańska, która na co dzień pracuje w cieszyńskiej bibliotece. Polecam kontakt telefoniczny. Myślę, że łatwiej jest po prostu porozmawiać i ustalić szczegóły, w związku z tym bardzo proszę osoby zainteresowane o telefon: 33 8524883 w godz. 10.00-12.00. Umówimy się wtedy na spotkanie, podczas którego przedstawię dokładnie tematykę szkoleń i ustalimy, które z nich będzie rzeczywiście najbardziej potrzebne – wyjaśnia Beata Parchańska.  Co miesiąc proponujemy Państwu, oprócz oczywiście podstawowego kursu komputerowego, kursy dla zaawansowanych (tematyczne). W związku z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców projektem E-mocni, zapraszam do zapisywania się na szkolenia już na styczeń-luty 2018 r.

W listopadzie zapraszamy Państwa na szkolenia pt.: Obsługo e-konta; Oszczędzanie przez Internet.
Natomiast w styczniu-lutym proponujemy tematy: Podstawowy kurs komputerowy; Deklaracja PIT online; Jak znaleźć informacje urzędowe, poznać zasady składania wniosków online (dowód osobisty, prawo jazdy);Jak wyjechać do sanatorium?; Rozwijam swoje hobby przez Internet.

Szkolenia odbywają się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Dlatego też, zapisywać można się na poszczególne tematy w Wypożyczalni dla dorosłych (wystarczy podać imię i nazwisko oraz nr telefonu). Liczba miejsc na szkolenia w danym miesiącu jest ograniczona, więc bardzo prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Więcej informacji na temat szkoleń:

www.e-mocni.org.pl

fb.com/emocniPL

Projekt „e-Mocni” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Za jego wdrożenie odpowiada partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja (partner wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.

E-MOCNI_plakat_informacyjny_UE_A3-page-001