II Konkurs książki mówionej za nami

DSC0880420 września br. w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbył się II Konkurs Książki Mówionej zorganizowany przez Polski Związek Niewidomych Koło w Cieszynie i Filię nr 4 cieszyńskiej biblioteki dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. W konkursie wzięło udział 6 osób – 3 słabowidzące i 3 całkowicie niewidome. Pytania konkursowe dotyczyły trzech książek, z których „Carte blanche” – poruszająca historia nauczyciela liceum, który stopniowo traci wzrok, autorstwa Jacka Lusińskiego stanowiła lekturę obowiązkową dla wszystkich uczestników konkursu. Pozostałe dwa audiobooki –„Babska misja” i „21:37” stanowiły lekturę nieobowiązkową, do wyboru przez uczestnika konkursu. Nie trudno domyślić się, że panie wybrały książkę Małgorzaty J. Kurskiej, a panowie chętniej słuchali powieści kryminalnej, będącej pierwszą częścią przygód psychologa śledczego Rudolfa Heinza.

Zwycięzcami konkursu byli: Iwona Czarniak (I miejsce), Renata Misiorz (II miejsce) oraz Marian Jakuciński (III miejsce). Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyły laureatom konkursu Izabela Kula – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie oraz Wiesława Kopoczek – Prezes Polskiego Związku Niewidomych Koło w Cieszynie i członek Zarządu Okręgu PZN. Pozostali uczestnicy konkursu – Barbara Penkała, Andrzej Pawlusiński i Kazimierz Giemza otrzymali nagrody pocieszenia w postaci pendrivów i audiobooków. Uczestników konkursu dopingowała publiczność, którą stanowili członkowie PZN. Dla osób niemogących czytać zwykłego druku książka mówiona to świetna sprawa. Nie wymaga tyle wysiłku, co czytanie tekstu w kodzie punktowym alfabetu Braille'a. Ponadto audiobooków możnasłuchać siedząc wygodnie w fotelu, czy leżąc na kanapie pod ciepłym kocem. Dodatkowym walorem jest to, że bardzo często są one czytane przez znanych i cenionych aktorów. Bogata oferta książki mówionej dostępna jest w siedzibie Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej, przy ul. Srebrnej 6.

a b d